Terveisiä Tanskanmaalta

08_CarparkNorth_hu01.jpgCarpark Northin kannatti matkustaa Juutinmaalta iloiseen Itä-Suomeen, sillä Ilosaarirockin Ylex-lavan yleisö otti tyylikkäästi mustiin pukeutuneen tanskalaisbändin avosylin vastaan.

Keikan perusteella on helppo uskoa, että Carpark North nauttii kotimaassaan suurta suosiota, bändi kun ruoski itsensä vähintäänkin mainioon suoritukseen. Orkesteri ei antanut tunnin mittaisen keikkansa aikana tuumaakaan periksi, ja mukaan mahtuikin vain yksi biisi, jonka aikana pystyi vetämään kunnolla henkeä.

Onneksi lavanedustan vesihuolto toimi hikisessä teltassa. Tämä tuntui ilahduttavan myös bändiä. Carpark North jaksoi innostua vesisuihkuista ja pyysi niitä lisää, sillä bändin mukaan kyseistä tapaa ei heidän kotimaassaan tunneta.

Innostuneimpien festarivieraiden mielestä Carpark North, jota joutsenolainen Tuomas vertasi Bonon luotsaamaan Irlannin ylpeyteen, voisi olla uusi maailmanrauhan tuoja.
Carpark Northin ei siis todellakaan tarvitse hävetä itseään maanmiestensä Mewin ja The Raveonettesin rinnalla, sillä sen varma ja kiinnostava tapa yhdistellä eri musiikkityylejä löytää varmasti oman, nykyistäkin laajemman yleisönsä myös Tanskan rajojen ulkopuolelta.

Teksti: Sanna Väyrynen

Kuva:Eetu Mononen

4 kommenttia juttuun “Terveisiä Tanskanmaalta”

  1. purr sanoo:

    Oli paras keikka rokissa! Rakastuin. Pitää varmaan tilata levy, että voin taas koota sydämeni. Ihana ihana ihana.

    Kaikista kivointa oli katsella sitä laulajaa, kun se itsekin tuntui nauttivan niin suuresti.

    Sydän.

  2. joonas sanoo:

    totta totta, paras keikka rokissa… ikinä! mieletön fiilis ja kaikkia muita ylisanoja. Harmittaa ihan niiden kaikkien puolesta, jotka eivät Carparkia nähneet :( kannattaa korjata tilanne, kunhan tulevat seuraavan kerran suomeen.

  3. lauri sanoo:

    Yksi parhaista ilosaaressa tänä vuonna. Bändi oli hyvässä vireessä ja yleisökin oli mukana kokoajan. Tuli vain kastuttua aika hyvin, kun tuo vesijakelu toimi pikkasen liiankin hyvin :)

  4. Japatso sanoo:

    Carpark North festareiden ylivoimaisesti paras bändi. Keikka oli yksinkertaisesti täydellinen. Kylmätväreet menivät selkäpiissä koko ajan. Pakko nähdä bändi uudelleen!