Lauluja sadepäivän varalle - Leijonamieli ja Putkimiehet

05_Leijonamieli_mp_021.jpgLauantai-iltapäivänä Rentolavalla saatiin nauttia yhdistelmästä, joka toimii yhtä varmasti kuin olut ja tupakka tai kahvi ja konjakki: aurinko, biitsi ja laadukas suomalainen hiphop-yhtye. Viime vuonna viihdyttäjän asemassa oli Ruudolf, tänä vuonna Leijonamieli ja Putkimiehet.

05_Leijonamieli_mp_01.jpgYleisö oli pääasiassa teini-ikäistä, kevyet kesämekot ja hiuksiin pujotetut koivunoksat sopivat fiilikseen täydellisesti. Mukavaa oli sekin, että lavalla soitti ihan oikea bändi: erityisesti trumpetti kuulosti hyvältä kokonaisuudessa. Solisteja olikin peräti kaksin kappalein: Leijonamieli itse ja aiemmin Silkinpehmeenä tunnettu SP.

Ulkoilmassa sanojen kuuluvuus ei ollut parhain, mutta lyriikoista erotti sekä asenteellisen kettuilun että herkän ja avoimen tunteikkuuden. Itse asiassa yhtyeen hyväntuulinen, antaumuksellinen ja aurinkoinen show herätti ajatuksia, jotka ovat lähes liian korkealentoisia Rentolavan ääressä mietittäväksi. Onko hiphop kasvattamassa Suomeen kokonaan uutta miessukupolvea, joka on täysin vastakohtainen perinteiselle mieskuvalle? Etteikö suomalainen mies muka puhuisi, olisi avoin, hymyilisi, tanssisi, pistäisi itseään likoon? Leijonamieli räppäsi tunteella vastarakastuneen herkkiä tuntoja, ylisti äitiään, sivusi usein hengellisyyttä ja jorasi antaumuksella.

Keikalla kuultiin kappaleita keväällä ilmestyneeltä levyltä Lauluja sadepäivän varalle. Parhaiten erottuivat esimerkiksi Sana, jossa ei herkistellä, vaan tykitetään huonommat räppääjät nurin genren parhaiden perinteiden mukaisesti, yhteiskunnallista syväanalyysia tarjoava Tartu käteen sekä tietysti encorena kuultu radiohitti Laulu sadepäivän varalle. Se on monen mieleen jäänyt hyväntuulisena kesähittinä, mutta tarkemmin lyriikoita kuunnellessa se paljastuukin herkäksi ja runolliseksi ylistykseksi lämmölle ja läheisyydelle. Voiko olla mitään herkempää kuin rakastunut nuori mies avoimena? Tuskin.

Teksti:Salla Brunou
Kuvat: Minna Pahkin

3 kommenttia juttuun “Lauluja sadepäivän varalle - Leijonamieli ja Putkimiehet”

  1. jessi sanoo:

    Keikka oli mieletön ja ehdottomasti yksi lemppareitani koko rokissa. voiko muuta ollakkaan, kun lavalla on upea artisti bändinsä kera auringonpaisteessa. leijonamieli teki sen mikä oli odotettavissa: lunasti paikan yhtenä festareiden parhaimpana esiintyjänä!

    kiitos tuukka, kiitos putkimiehet

  2. anna sanoo:

    Keikka oli todellakin loistava, lyriikat oli aivan todella koskettavia, varsinkin biisissä Yksi yö sanat porautui tosi syvälle!! Kiitos ihanasta keikasta!!

  3. kaisa sanoo:

    ehdottomasti koko rockin paras esiintyjä. leijonamieli todella vakuutti, jopa biisit, joita en ennen ollut kuullut kuulostivat tosi hyvältä. tunnelma oli tiivis ja letkeä. eli just sellainen kuin kunnon kesäfestareilla pitääkin olla.