Sitä helvettiä, perkele!
Särän kotipitäjä Lemi ei ole suotta painattanut Stam1nalle kunnan logoa kantavia t-paitoja, sillä bändistä on syytä olla ylpeä. Lemin pojat soittivat isosti, röyhkeästi ja anteeksipyytelemättä.
Keikkaa seuratessa tuntui suorastaan hämmentävältä, että Stam1na on Suomi-metallin eturintamassa melko uusi tulokas. Lavaesiintyminen oli niin varmaa ja kypsää, että Stam1nan huomaa muhineen Etelä-Karjalan muhevassa metallimullassa jo vuodesta 1996 asti.
Stam1inan keikalla tarjoamaa tukanheilutusta ja kielisoitinten kanssa karkeloimista näkee harvoin. Myös Antti “Hyrde” Hyyrysen raikkaat huudot “Mitä helvettiä, perkele!” ja “Ilosaari, perkele!” olivat aitoudessaan vailla vertaa. Hänen perisuomalaisissa kirosanoissaan ei ollut mitään päälleliimattua: ne tulivat suoraan sydämestä. Stam1na tarjoili yleisölleen raskaalla tarjottimella muun muassa Uudet kymmenen käskyä ja Väkivaltakunnan. Pitkätukkapitoisuudeltaan suuri yleisö syttyi nanosekunnissa aina, kun Hyyrynen antoi vihjeen siitä, mitä seuraavaksi on tulossa. Lavavieraana nähtiin yleisön riemuksi Lappeenrannasta alun perin olevan Kotiteollisuuden Jouni Hynynen, ja kun Stam1na vielä kiitti settinsä aikana vuolaasti Mokomaa reitin raivaamisesta heidän edustamalleen musiikille, lienee selvää, että Etelä-Karjala olisi metallimaakuntaa valittaessa erittäin vahvoilla.
Ai niin. Tiedoksi niille, jotka pohtivat, mitä särä on. Se on koivupuisessa kaukalossa perunasta ja lihasta valmistettava perinneruoka, josta Stam1nan kotikunta Lemi on kuuluisa.
Teksti: Sanna Väyrynen
Kuvat: Minna Pahkin
