Biffy Clyron keikalla valui hiki. Niin bändin kuin yleisön. Se kertoo aina joko keikan aitoudesta tai kuumasta keikkapaikasta, tässä tapauksessa molemmista. Tämä ei menoa haitannut. Ilmakitaroimaan intoutunut ja mukana laulanut yleisö sai, mitä oli odottanut: skotit lunastivat lupauksensa. Taattu laatu on aina taattua laatua.
Vokalisti-kitaristi Simon Neil lauloi balladit pysäyttävästi, suoraan sydämestä. Tuli erikoinen olo, että todistaa Neilin elämän käännekohtia hyvin läheltä, iholta. Many of Horror soi odotetun kauniisti.
Basisti James Johnston ja rumpali Ben Johnston ovat tunnetusti kaksosia. Heidän yhteispelinsä on poikkeuksellisen vankkaa, liekö syynä ennen syntymää alkanut yhteistyö. Oli miten oli, bändin soittaa paitsi kauniisti myös mielettömän vakuuttavasti.
Verkkotoimitus


